Archiv
Nalezené příspěvky
Co s sebou na tábor
10. 1. 2015
Košile lehká + teplá
Trička (jedno bílé na batikování)
Svetr (mikina)
Bunda, větrovka
Kalhoty, kraťasy, bermudy
Tepláková souprava 2x, šusťáky
Spodní prádlo + ponožky (obého není nikdy dost), ponožky alespoň 2x teplé na spaní (i v létě bývá k ránu zima!)
Čepice proti slunci, klobouk nebo slamák
Plavky, 2 ručníky
Šátek, kapesníky, hygienické potřeby včetně šamponu
Tepláková souprava nebo teplé pyžamo na spaní (v tomto období bývají chladné noci!!)
Spací pytel s funkčním zapínáním!, deka (celta), prostěradlo (nejlépe elastické)
Sportovní obuv 2x, turistická obuv!, holínky, sandále
Psací potřeby, dopis. papír + známky, kapesní nůž, baterka, šitíčko,
Ešus, příbor, hrneček, láhev na pití, utěrky, kolíčky na prádlo
Batoh na dvoudenní výlet, pláštěnka, karimatka, uzlovačka, píšťalka
Deník A5 (nejlépe v tvrdých deskách)
1 role toaletního papíru
Ochranný prostředek proti klíšťatům a komárům!
Hudební nástroj je vítán, knihu, hračku, .....
Všechny věci označit jmenovkou!!!
!! Seznam věcí do kufru !!
Nedoporučujeme mobil a jiné cennosti !
Často kladené dotazy
10. 1. 2015
» Mám dítěti na tábor psát? Jak často? Mám poslat balík? A co když mi nepíše? ...
Jak často psát?
Dle našich zkušeností optimálně každý (druhý) den. Doporučujeme zaúkolovat též babičky, tetičky a další příbuzenstvo. Zkušený rodič napíše a pošle první pohledy den předtím, než děti odjedou. Budou je totiž mít hned druhý den tábora, a to opravdu potěší.
Máme poslat balíček?
Určitě, klidně i dva. Jednak tak máte pod kontrolou, jakou sladkostí si synek nebo dcerka nacpe žaludek, a za druhé tím zvýšíte dítěti táborovou prestiž. Příjemce balíčku je rázem všeobecně populární – se všemi příjemnostmi, které to přináší.
Dítě nám nepíše!
Většinou platí: žádné zprávy jsou dobré zprávy. Když dítě nepíše, má se fajn! Je plně zaměstnáno hrami a děním na táboře - takže se netrapte, když vám první ušmudlaný koresponďák přijde až ve druhém týdnu a na něm se vedle rozmáznutého komára a fleku od paštiky bude skvít pouze: "Ahoj mami, vloni si se zlobila, že ti nepíšu, tak ti píšu. Tvoje Eva".
Co nám to píše???
Čtěte s nadhledem. Pokud dítě píše o "divokých zvířatech, která napadla noční hlídku", jedná se pravděpodobně o myš nebo ježka. "Strašlivá vichřice" = nejčastěji jedna ulomená suchá větev. Pokud by se opravdu stalo něco vážného, okamžitě Vás kontaktujeme my, dospělí.
» Začínáme balit a já se bojím, abych na něco nezapomněla. Nebo naopak nepřibalila něco, co by mohlo na táboře působit nepříjemnosti...
Léty vypilovaný seznam toho, co je nutné, co se hodí, co doporučujeme a co určitě ne, najdete přímo tady.
» Existuje u vás něco jako návštěvní den? Nebo kdy se můžeme přijet podívat?
Ne, nic jako návštěvní den nemáme, a jakékoliv rodičovské návštěvy maximálně nedoporučujeme. Zkušenosti ukazují, že návštěva rodičů rozhodí nejen jejich vlastní dítě, ale i všechny ostatní, a uklidnit oddíl dětí po návštěvě rodičů jednoho z nich pak trvá často celý den. Pokud se Vám na dění na táboře cokoliv nezdá, zkuste nejdříve zavolat hlavnímu vedoucímu nebo kontaktujte ostatní známé rodiče. Teprve v případě, že ani to nerozptýlí Vaše podezření, se do tábora vydejte osobně.
» Rád bych dovezl dítě na tábor po "vlastní ose", odjezd z Brna je pro nás zbytečná zajížďka. To samé s odjezdem, zase bych ho vyzvedl.
Žádný problém. Jenom to dejte včas vědět - třeba když posíláte vyplněné přihlášky, ať na Vás u odjezdu nečekáme.
» Naše dcera je vegetariánka a nejí ani knedlíky. Máme špatné zkušenosti ze školy v přírodě, kdy byla do těchto jídel nucena. Co vy na to?
Vaše dcera není jediná. A že praktiky, které ti starší z nás pamatují ze školních jídelen, se u nás opravdu nenosí. Stačí, že na tuto skutečnost upozorníte v přihlášce.
Ne že bychom vařili tři jídla na výběr, ale když je k obědu něco, co Vaše dítě opravdu nemusí, vždycky se nějaká alternativa najde.
» Náš kluk má silnou alergii na píchnutí včelou a vosou. Můžu ho poslat na tábor?
Můžete, a bez obav. Nějaký typ alergie má dneska snad půlka dětí a oddíláci s tím počítají. Píchnutí hmyzem, pyl, prach, zvířata, nejrůznější potraviny... Jsme připraveni jak na preventivní, tak "krizové" podávání prášků a umíme zacházet i s nejrůznějšími „dýchátky“.
Prosíme, o veškerých alergiích důkladně informujte při odjezdu našeho zdravotníka.
» Posíláme Vám na tábor neplavce. Neutopíte nám ho?
Určitě ne úmyslně :-) Ne, vážně: ačkoliv u některých kratochvílí na táboře občas přimhouříme oko, u vody máme obě otevřené, a to důkladně. Pokud se děti koupou, je s nimi vždy alespoň jeden dospělý ve vodě a druhý hlídá ze břehu. Neplavci se hlídají obzvlášť pečlivě, a když je zrovna neučíme plavat, většinou na sobě mají něco nafukovacího - prostě pro jistotu. Místní koupaliště má navíc tu výhodu, že je malé, přehledné a do poloviny bazénu dosáhnou i ti nejmenší.
» Jak je to u vás na táboře s lékařskou péčí?
Přesně podle zákonných stanov: Na táboře je s námi po celou dobu náš kvalifikovaný zdravotník a i oddíláci jsou vybaveni lékárničkami a ve většině případů si dokážou poradit. Ve vážnějších případech okamžitě odjíždíme do Fakultní dětské nemocnice Brno. A věřte, že se snažíme, aby to bylo co nejméně.
» Naše dítě se vrátilo z tábora a nějaké věci chybí...
Právě pro tyto situace (stejně jako když něco přebývá) bude po táboře otevřena stránka "Ztráty a nálezy", kde budou vystaveny věci, ke kterým se při odjezdu z tábora nikdo nehlásil, nebo které našli rodiče po příjezdu dítěte v kufru navíc. Pokud zde nenajdete vaše chybějící věci, můžete vložit svoji poptávku, máme zkušenost, že cca 90% věci se nakonec objeví.
» Máte dotaz, na který jste nenašli odpověď?
Napište nám, nebo zavolejte. Kontakt na hlavního vedoucího najdete na úvodní stránce.
NABÍDKA
3. 3. 2015
Chtěli byste si užít víkend kousek od Brna a přitom uprostřed lesa? Už jste se svým oddílem projeli kdekterý kout republiky, ale u nás jste ještě nebyli?
Nabízíme pronájem naší základny dětským organizacím na víkendové pobyty i na podzimní nebo jarní prázdniny. Základnu pronajímáme od dubna do listopadu.
K dispozici je velká společenská místnost s možností přespání až 25 osob, vybavená kuchyně s tekoucí studenou vodou a suché záchody.
Cena je stanovena na 600 Kč/noc.
V případě zájmu nás kontaktujte na: tapo.krkatka@gmail.com
LT 2005 - Nelovte mamuty
3. 3. 2015
Letošní tábor byl motivován životem lidí doby kamenné, zejména však s orientací na lovce mamutů na Moravě. Základní motivace zahrnovala orientaci na všestranné znalosti těchto lovců, zejména tvrdými podmínkami, které v té době panovali. Do výukových činností byly zahrnuty veškeré tradiční činnosti, jako je zdravověda, práce s nářadím, střelba, orientace, práce s mapou a buzolou, znalosti rostlin, uzlování apod. Vlastní hodnocení oddílů bylo na základě toho, jak se jim podařilo směnit získané suroviny a „ulovená zvířata“ v průběhu tábora.
Tábora se zúčastnilo 41 dětí a jim asistovalo 18 dospělých, 10 výchovných a 8 technicko-hospodářských.
Práce probíhala ve čtyřech oddílech, kde byl u každého oddílu 1 vedoucí a 1 – 2 instruktoři.
LT 2006 - Honáci krav
3. 3. 2015
Tábor byl motivován životem lidí na divokém západě, hlavně se zaměřením na práci Cowboyů – honců krav. Základní motivace zahrnovala orientaci všestranné znalosti těchto mužů, zejména tvrdými podmínkami, které v té době panovali. Do výukových činností byly zahrnuty veškeré tradiční činnosti, jako je zdravověda, práce s nářadím, orientace, práce s mapou a buzolou, znalosti rostlin, uzlování apod. Vlastní hodnocení oddílů bylo na základě toho, jak se rozrůstá „rodinné“ stádo krav. Tábora se zúčastnilo 26 dětí a jim asistovalo 12 dospělých, 7 výchovných a 5 technicko - hospodářských. Práce probíhala ve třech oddílech, kde byl u každého oddílu 1 vedoucí a instruktor
LT 2007 - Cesta kolem světa za 14 dní
3. 3. 2015
Tábor byl motivován románem J. Verna – Cesta kolem světa za 80 dní a hlavně jeho televizním zpracování kresleného seriálu. Základní motivací bylo hravou formou přiblížit podmínky a kulturu života v různých částech světa. Do výukových činností byly zahrnuty veškeré tradiční činnosti, jako je zdravověda, práce s nářadím, orientace, práce s mapou a buzolou, znalosti rostlin, uzlování apod. Oproti loňskému táboru byla tato činnost orientována na jednotlivé oddíly, tj. že oddíloví vedoucí prováděli dané školení u svého oddílu. Vlastní hodnocení oddílů bylo na základě dosažených výsledků v jednotlivých hrách a činnostech dosaženou vzdáleností, která byla zobrazována na centrální mapě světa. Tábora se zúčastnilo celkem 30 dětí a jim asistovalo 12 dospělých, 6 výchovných a 6 technicko - hospodářských.
LT 2008 - Olympští bohové
3. 3. 2015
Tábor byl motivován řeckými bájemi a pověstmi a to hlavně ve vztahu k Olympským bohům. Základní motivací byly jednotlivé příběhy olympských bohů a polobohů, případně řeckých hrdinů, jako byl Herakles, Sisyfos, Prométheus a podobně. Do výukových činností byly původně zahrnuty veškeré tradiční činnosti, jako je zdravověda, práce s nářadím, orientace, práce s mapou a buzolou, znalosti rostlin, uzlování apod.
Vlastní hodnocení CTH bylo řešeno jako výstup na horu Olymp k sídlu řeckých bohů a jejich přijetí do „božské rodiny“. Bodování oddílů bylo na základě dosažených výsledků v jednotlivých hrách a činnostech dosaženou výškou, která byla zobrazována na mapě hory Olymp.
Nakonec odjíždělo na tábor celkem 46 dětí a jim asistovalo 12 dospělých, 7 výchovných a 5 technicko - hospodářských.
LT 2009 - Záchrana říše Fantazie
3. 3. 2015
Tábor byl motivován pohádkami a dětskou fantazií na téma filmu „Nekonečný příběh“. Základní motivací byly jednotlivé pohádky a záchranu jejich hlavních postav v boji proti zlé čarodějce Chvějce, která se snaží zničit říši pohádek. Byla zde zařazena většina známých postav jako Křemílek a Vochomůrka, Jasněnka, Maxipes Fík a další. Do výukových činností byly zahrnuty veškeré tradiční činnosti, jako je zdravověda, orientace, práce s mapou a buzolou. Vlastní hodnocení CTH bylo řešeno jako sbírání „černých perel“ a velkých „stříbrných perel“. Bodování oddílů bylo na základě dosažených výsledků v jednotlivých hrách a činnostech, kde se plnil perlami průhledný válec a výška naplnění byla zřetelně viditelná.
Nakonec odjíždělo na tábor celkem 47 dětí a jim asistovalo 15 dospělých, 9 výchovných a 6 technicko - hospodářských.
LT 2010 - Zlatá horečka na Aljašce
3. 3. 2015
Tábor byl motivován objevem zlata na Aljašce po ukončení zlaté horečky v Kalifornii. Základem CTH byla vlastní cesta z Kalifornie na zlatá naleziště na Klondiku. Účastníci si museli v první fázi vydělat peněžní hotovost na cestu ze San Franciska do přístavů na Aljašce a dále po vlastní pěší a vodní trase se dostat do Dawsonu a na Bonanza creek, kde si mohli po zakoupení claimu vyrýžovat vlastní zlato.
Tábora se zúčastnilo celkem 30 dětí a jim asistovalo 12 dospělých, 7 výchovných a 5 technicko hospodářských. Práce probíhala ve třech oddílech, kde byl u každého oddílu 1 vedoucí a instruktor.
LT 2011 - Vikingové, vlci severu
3. 3. 2015
Tábor byl motivován objevitelskými cestami Wikingů v severních mořích. Základem CTH byly objevitelské a válečné výpravy norských Wikingů po pobřeží severní Evropy až do Anglie. Na svých cestách kromě bojů také potkávaly bájné bytosti, které jim kladli různé překážky a úkoly.
Nábor dětí byl směřován na účastníky loňského tábora a také na nově navázanou spolupráci s polskou organizací pro sociálně slabé rodiny ze Swardze.
Nakonec odjíždělo na tábor celkem 22 dětí z ČR a 12 dětí z PL a jim asistovalo 13 dospělých, 8 výchovných a 5 technicko - hospodářských.
Práce probíhala ve třech oddílech, kde byl u každého oddílu vedoucí a instruktor.
LT 2013 - Indiáni na Krkatce
3. 3. 2015
Tábor byl organizován na téma severoamerických indiánů a hlavně na jejich velké umění soužití s přírodou. Snaha byla naučit děti nejen zacházení s různými neznámými nástroji, ale i pokus o uspořádání některých zajímavých indiánských her.
Nakonec se sešlo dohromady 34 dětí. Bylo potěšující, že úspěchy loňských let se odrazily na zájmu nových účastníků.
Práce probíhala ve třech oddílech, kde byl u každého oddílu vedoucí a instruktor.
LT 2014 - Krkaté království
3. 3. 2015
Tábor byl organizován na téma života ve středověku, hlavně jak získat potřebné tituly a tím postup v hierarchii šlechtické společnosti. Snaha byla naučit děti nejen zacházení s různými nástroji, ale i pokus o uspořádání některých zajímavých nových bojových her.
Nakonec se sešlo dohromady 38 dětí a 11 dospěláků. Z toho 7 výchovných a 5 technicko - hospodářských. Práce probíhala ve třech oddílech. U každého byl 1 vedoucí a instruktor.